Skip to content

1549 Hamilton AveTrenton, NJ 08629

Built 1935

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block2023
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
19%
Improvement Value:$138,600
81%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,040+6.7%
2024$5,661+1.2%
2023$5,593-3.3%
2022$5,781+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 6303, Page 954Recorded10/12/2017

Property Sale

Sale
$156,500

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6181, Page 179Recorded10/21/2013

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 6143, Page 617

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3083, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1935