Skip to content

2235 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block2044
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
25%
Improvement Value:$131,500
75%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+6.7%
2024$5,790+1.2%
2023$5,720-3.3%
2022$5,913+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 3202, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1940