Skip to content

2259 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block2044
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
28%
Improvement Value:$69,100
72%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,383+6.7%
2024$3,171+1.2%
2023$3,132-3.3%
2022$3,238+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,000

From:

To:

Sq Ft1,256DeedBook 6250, Page 968Recorded5/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940