Skip to content

162 Redfern StTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$250,100
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block2069
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
20%
Improvement Value:$124,500
80%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,483+6.7%
2024$5,139+1.2%
2023$5,077-10.9%
2022$5,700+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,100
Sq Ft1,360DeedBook 6468, Page 1037Recorded12/20/2021

Property Sale

SaleMulti
$227,000
DeedBook 5127, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1940