Skip to content

114 Redfern St

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block2069
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,215
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
21%
Improvement Value:$106,000
79%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+6.7%
2024$4,426+1.2%
2023$4,372-10.9%
2022$4,908+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5628, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1948