Skip to content

610 Wilfred AveTrenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Oct 16, 1997

Property Information

Block2350
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
20%
Improvement Value:$127,600
80%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,635+6.7%
2024$5,282+1.2%
2023$5,218-10.9%
2022$5,857+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 3278, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1976