Skip to content

1331 Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1915

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block2117
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page165

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
22%
Improvement Value:$106,700
78%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+6.7%
2024$4,545+1.2%
2023$4,490-3.3%
2022$4,641+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 6343, Page 743Recorded10/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$141,750
DeedBook 5957, Page 19

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2262, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1915