Skip to content

2497 Sylvan AveTrenton, NJ 08610

Built 1979

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block2158
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
32%
Improvement Value:$158,800
68%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,229+6.7%
2024$7,713+1.2%
2023$7,619-3.3%
2022$7,876+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 6268, Page 1934Recorded11/23/2016

Property Sale

SaleMulti
$77,900
DeedBook 2184, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1979