Skip to content

28 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block2431
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,665
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
32%
Improvement Value:$159,900
68%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+6.7%
2024$7,726+1.2%
2023$7,632+4.1%
2022$7,328+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 6255, Page 1126Recorded7/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$90,500
DeedBook 2293, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1976