Skip to content

14 Pinedale Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1984

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Apr 23, 2012

Property Information

Block2169
Lot141
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
29%
Improvement Value:$154,800
71%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,735+6.7%
2024$7,250+1.2%
2023$7,162+6.5%
2022$6,723+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$244,000
DeedBook 6147, Page 726

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 6075, Page 403

Property Sale

SaleMulti
$163,900
DeedBook 4164, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$77,990
DeedBook 2284, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1984