Skip to content

39 Dunmoor Ct South

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 29, 2009

Property Information

Block2169
Lot234
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
32%
Improvement Value:$133,600
68%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+6.7%
2024$6,510+1.2%
2023$6,431+6.5%
2022$6,037+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 6001, Page 335

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4430, Page 154

Property Sale

SaleMulti
$81,990
DeedBook 2344, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1986