Skip to content

21 Dunmoor Ct South

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block2169
Lot243
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
31%
Improvement Value:$139,000
69%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,136+6.7%
2024$6,689+1.2%
2023$6,608+6.5%
2022$6,203+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,408DeedBook 6373, Page 570Recorded7/9/2019

Property Sale

SaleMulti
$234,000
DeedBook 5191, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$88,400
DeedBook 2967, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$120,240
DeedBook 2454, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1986