Skip to content

31 Dunmoor Ct South

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block2169
Lot238
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
32%
Improvement Value:$135,200
68%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+6.7%
2024$6,563+5.3%
2023$6,234+6.8%
2022$5,836+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,564DeedBook 6456, Page 984Recorded9/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2348, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1986