Skip to content

6 Dunmoor Ct South

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block2169
Lot254
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
30%
Improvement Value:$149,600
70%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,510+6.7%
2024$7,039+1.2%
2023$6,953+6.5%
2022$6,527+2.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$248,000
Sq Ft1,552DeedBook 6399, Page 1106Recorded3/10/2020

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 6207, Page 1231Recorded12/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 6040, Page 646

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 2707, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$79,990
DeedBook 2338, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1986