Skip to content

19 Dunmoor Ct NorthTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block2169
Lot258
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
32%
Improvement Value:$137,400
68%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+6.7%
2024$6,636+1.2%
2023$6,555+6.5%
2022$6,154+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 6213, Page 546Recorded3/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$81,990
DeedBook 2339, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1986