Skip to content

4 Goldenrod CtTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block2169
Lot321
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
30%
Improvement Value:$149,400
70%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,534+6.7%
2024$7,062+1.2%
2023$6,976+6.5%
2022$6,549+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,508DeedBook 6443, Page 976Recorded6/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$121,500
DeedBook 3287, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2364, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1986