Skip to content

24 Goldenrod CtTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$253,900
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block2169
Lot331
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
31%
Improvement Value:$144,500
69%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+6.7%
2024$6,926+1.2%
2023$6,843+6.5%
2022$6,423+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$253,900
Sq Ft1,511DeedBook 6373, Page 945Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 6200, Page 168Recorded8/18/2014

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 3111, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$74,550
DeedBook 2309, Page 593