Skip to content

15 Raintree DrTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Jan 14, 2009

Property Information

Block2169
Lot362
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
30%
Improvement Value:$155,500
70%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,777+6.7%
2024$7,290+1.2%
2023$7,201+6.5%
2022$6,760+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$252,500
DeedBook 5986, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 3394, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 2783, Page 166

Property Sale

SaleMulti
$76,400
DeedBook 2350, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1986