Skip to content

36 Albert E Bonacci Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block2169
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,849
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
35%
Improvement Value:$182,100
65%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,811+6.7%
2024$9,196+1.2%
2023$9,084+6.5%
2022$8,527+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 5061, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$86,900
DeedBook 2297, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1985