Skip to content

30 Stafford Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block2169
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
30%
Improvement Value:$148,000
70%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,464+6.7%
2024$6,996+1.2%
2023$6,911+6.5%
2022$6,487+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5579, Page 76

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 4412, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 3544, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1985