Skip to content

14 Dunmoor Ct North

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block2169
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
30%
Improvement Value:$146,500
70%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,411+6.7%
2024$6,946+1.2%
2023$6,862+6.5%
2022$6,441+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,496DeedBook 6383, Page 609Recorded10/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6172, Page 1796

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 6158, Page 1458

Property Sale

SaleMulti
$79,990
DeedBook 2317, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1985