Skip to content

17 Joni AveTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Jun 30, 1994

Property Information

Block2169
Lot561
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
32%
Improvement Value:$199,500
68%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,343+6.7%
2024$9,694+1.2%
2023$9,577+6.5%
2022$8,990+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$168,500
DeedBook 2833, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 2499, Page 694

Property Sale

SaleMulti
$90,500
DeedBook 2307, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1985