Skip to content

20 Country Lane

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jul 30, 1997

Property Information

Block2171
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
34%
Improvement Value:$182,500
66%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,744+6.7%
2024$9,133+1.2%
2023$9,022+6.5%
2022$8,469+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 3230, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$103,400
DeedBook 2346, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1986