Skip to content

3 Crawford CtTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block2169
Lot669
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
32%
Improvement Value:$135,600
68%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016+6.7%
2024$6,576+1.2%
2023$6,497+6.5%
2022$6,098+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 3963, Page 270

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 3290, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 2260, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1983