Skip to content

19 Stafford Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$194,500
Last Sale Date
Feb 28, 2014

Property Information

Block2169
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
32%
Improvement Value:$134,000
68%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+6.7%
2024$6,523+1.2%
2023$6,444+6.5%
2022$6,049+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$194,500

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 6190, Page 906Recorded4/1/2014

Property Sale

SaleMulti
$73,990
DeedBook 2312, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1985