Skip to content

23 Bozarth CtTrenton, NJ 08690

Built 1984

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block2169
Lot751
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class35
Description1BR-DOWN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage765
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$81,000
62%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,616+6.7%
2024$4,327+1.2%
2023$4,275+6.5%
2022$4,013+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 6315, Page 315Recorded1/29/2018

Property Sale

SaleMulti
$72,333
DeedBook 3222, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1984