Skip to content

305 Bunting AveTrenton, NJ 08611

Built 1959

Last Sale Date
Nov 3, 1997

Property Information

Block2186
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page236

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
19%
Improvement Value:$130,200
81%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,642+6.7%
2024$5,288+1.2%
2023$5,224-10.9%
2022$5,864+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959