Skip to content

373 Bunting AveTrenton, NJ 08611

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block2186
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page237

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
11%
Improvement Value:$208,300
89%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246+6.7%
2024$7,729+21.0%
2023$6,386-10.9%
2022$7,168+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,000
Sq Ft1,440DeedBook 6433, Page 899Recorded3/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2666, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1970