Skip to content

421 Bunting AveTrenton, NJ 08611

Built 1953
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 17, 2024

Property Information

Block2186
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page237

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,700
14%
Improvement Value:$312,800
86%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,880+6.7%
2024$12,072+1.2%
2023$11,926-10.9%
2022$13,388+7.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$850,000
Sq Ft2,320DeedBook 6598, Page 482Recorded7/21/2025

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 5334, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 3467, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1953