Skip to content

22 Fitz Randolph AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 1, 1989

Property Information

Block2191
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
18%
Improvement Value:$130,100
82%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,571+6.7%
2024$5,222+1.2%
2023$5,159-10.9%
2022$5,791+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2496, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1900