Skip to content

207 Jeremiah AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block2199
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,159
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
18%
Improvement Value:$139,200
82%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+6.7%
2024$5,602+1.2%
2023$5,534-6.4%
2022$5,912+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,159DeedBook 6362, Page 1622Recorded4/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 6346, Page 730

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 4812, Page 170

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 3702, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1952