Skip to content

211 Jeremiah Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 22, 2012

Property Information

Block2199
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,086
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
21%
Improvement Value:$114,400
79%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,103+6.7%
2024$4,783+1.2%
2023$4,725-10.9%
2022$5,304+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 6148, Page 1527

Property Built

Built

Year Built: 1952