Skip to content

127-129 Reeger Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block2217
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
17%
Improvement Value:$160,000
83%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,787+6.7%
2024$6,362+1.2%
2023$6,285-10.9%
2022$7,055+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$194,900

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6341, Page 852Recorded9/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1975