Skip to content

1600 Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block2220
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,062
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
12%
Improvement Value:$235,300
88%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,473+6.7%
2024$8,878+1.2%
2023$8,771-10.9%
2022$9,846+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft3,062DeedBook 6479, Page 22Recorded3/24/2022

Property Sale

SaleMulti
$354,500
DeedBook 5518, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4938, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 4354, Page 75

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 2272, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1900