Skip to content

1618 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$113,500
Last Sale Date
Nov 26, 2012

Property Information

Block2220
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
20%
Improvement Value:$84,700
80%
Total Assessment$105,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,732+6.7%
2024$3,498+1.2%
2023$3,456-10.9%
2022$3,879+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$113,500
DeedBook 6160, Page 1745

Property Built

Built

Year Built: 1900