Skip to content

1610-1612 Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 8, 2013

Property Information

Block2220
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class10
Description2SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,060
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
31%
Improvement Value:$173,000
69%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,845+6.7%
2024$8,291+1.2%
2023$8,190-10.9%
2022$9,194+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 6167, Page 683

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5527, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 5065, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2887, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1940