Skip to content

1405 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Sep 6, 2000

Property Information

Block2240
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page176

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
22%
Improvement Value:$130,800
78%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931+6.7%
2024$5,559+1.2%
2023$5,492-10.9%
2022$6,165+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3916, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1925