Skip to content

42 Goldey AveTrenton, NJ 08610

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block2240
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page176

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
27%
Improvement Value:$118,900
73%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,741+6.7%
2024$5,381+1.2%
2023$5,315-10.9%
2022$5,967+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,900
DeedBook 2847, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1964