Skip to content

245 Grand AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block2290
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
23%
Improvement Value:$106,900
77%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+7.1%
2024$4,335+1.3%
2023$4,279-11.5%
2022$4,834+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940