Skip to content

225 Grand Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block2290
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage889
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
22%
Improvement Value:$89,200
78%
Total Assessment$114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,042+6.7%
2024$3,789+1.2%
2023$3,743-10.9%
2022$4,201+9.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft889DeedBook 6386, Page 1200Recorded11/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$41,500
DeedBook 6019, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1947