Skip to content

229 Grand AveTrenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$103,500
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block2290
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class16
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage702
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
28%
Improvement Value:$64,600
72%
Total Assessment$90,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,179+6.7%
2024$2,979+1.2%
2023$2,943-10.9%
2022$3,304+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$103,500
Sq Ft702DeedBook 6565, Page 243Recorded8/12/2024

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 6133, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1947