Skip to content

219 Buchanan AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Apr 14, 2014

Property Information

Block2295
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class27
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
30%
Improvement Value:$73,500
70%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,700+6.7%
2024$3,468+1.2%
2023$3,426-10.9%
2022$3,846+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6192, Page 1591Recorded5/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900