Skip to content

331 Wilfred AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block2308
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
14%
Improvement Value:$193,000
86%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+6.7%
2024$7,399+1.2%
2023$7,309-10.9%
2022$8,205+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,278DeedBook 6556, Page 1076Recorded5/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950