Skip to content

341 Wilfred Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 5, 2017

Property Information

Block2308
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage705
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
26%
Improvement Value:$77,100
74%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,651+6.7%
2024$3,422+1.2%
2023$3,380-10.9%
2022$3,795+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft705DeedBook 6294, Page 1154Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft705DeedBook 6267, Page 1489Recorded11/9/2016

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5787, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$77,500
DeedBook 5362, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1940