Skip to content

2020 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block2316
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page244

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
22%
Improvement Value:$73,600
78%
Total Assessment$94,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,316+6.7%
2024$3,108+1.2%
2023$3,070-10.9%
2022$3,447+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
Sq Ft1,332DeedBook 6475, Page 451Recorded2/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930