Skip to content

1324 William StTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Apr 28, 1981

Property Information

Block2321
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class27
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
25%
Improvement Value:$76,300
75%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,573+6.7%
2024$3,349+1.2%
2023$3,309-10.9%
2022$3,714+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$23,000
DeedBook 2159, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1920