Skip to content

1316 William StTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block2321
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,551
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
24%
Improvement Value:$80,000
76%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,704+6.7%
2024$3,471+1.2%
2023$3,429-10.9%
2022$3,850+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920