Skip to content

421 Parkinson AveTrenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block2322
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
15%
Improvement Value:$169,400
85%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+52.5%
2024$4,611+1.2%
2023$4,555-10.9%
2022$5,114+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 6517, Page 831

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,206DeedBook 6517, Page 831Recorded3/14/2023

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4773, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1958