Skip to content

94 Central Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block2358
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,083
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
31%
Improvement Value:$88,300
69%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,490+6.7%
2024$4,208+1.2%
2023$4,157-10.9%
2022$4,667+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

Sq Ft1,083DeedBook 6364, Page 1610Recorded4/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1910