Skip to content

479 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block2372
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page274

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,875
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
16%
Improvement Value:$183,100
84%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,721+10.5%
2024$6,987+1.3%
2023$6,899-11.5%
2022$7,798+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,875DeedBook 6541, Page 1929Recorded11/27/2023

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4922, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1952